تبلیغات
گل یاس - روز جوان مبارک

   توصیه مقام معظم رهبری به جوانان:

تحصیل

تهذیب

ورزش

روز جوان

جوانی، آغاز شکفتن است. جوانی، میلاد دوباره انسان است. انسان در جوانی، بار تکلیف الهی را به تازگی بر دوش گرفته است. خداوند، بسیاری از نعمت هایش را در جوانی به انسان ارزانی می‌دارد. در ایران اسلامی روز ولادت حضرت علی اکبر (ع) در ۱۱ شعبان، روز جوان نامگذاری شده است.

 جوانی، موهبتی از جانب خداوند است. جوانی، ثروتی است که انسان باید آن را جز دربهای بهشت، خرج نکند. پس خوشا به حال آنان که جوانی را قدر می‌دانند و این گوهر گرانبها را در راه سعادت خویش، به کار می‌گیرند. ضمیر جوان، آینه پاکیهاست؛ آینه ای که هنوز گردی از گناهان بر روی آن ننشسته است. نگاه جوان،‌ پنجره ای است که رو به سوی افقهای روشن گشوده شده است. پنجره ای که آفتاب حقیقت را می نوشد.

دل جوان، رودخانه ای است که می خواهد تمام سنگها و صخره ها را در نوردد و از تمام دشتها و دره ها بگذرد تا به آستانه دریا قدم نهد. خیال جوان، نسیم پویایی است، که می تواند به هر جا سفر کند و کرانه ها را کشف کند. جوان، همواره در جستجوی چشم اندازهای روشن است. جوان، همواره در پی تجربه و تماشاست. پس باید همیشه، دریچه های «شهود» را بر روی جوان باز نگاه داشت. و فانوس «ایمان» را به دست او داد. و گلهای لبخند را به او تعارف کرد.

جوانی، دوره طوفانی عمر است. جوان اگر چه از مرحله نوجوانی که دوره آشوب شدید است بیرون آمده و به دنیای آرامش نسبی وارد شده است، اما همچنان مثل آتش،‌ برافروخته و شعله ور است. جوانی، دنیای تحول است؛ دنیای بحران و دنیای تغییر و تحولات جسمی و غریزی که سبب بروز حالات روحی و دگرگونی عواطف می شود. جوانی سن توقعات جدید و حتی از نگاهی می توان گفت: سن پرتوقعی ها، طغیان و امیال و رغبت‌هاست؛ از این رو باید به جوانی و جوانان با نگاهی خاص و ژرف نگریست.

جوان، کانون شور و هیجان، مرکز نشاط و سلامت، قلب تپنده و سرمایه آینده یک ملت است؛ از این رو در برنامه ریزیها و سیاستهای فرهنگی و اجتماعی توجه ویژه ای به این نسل می شود و دولتها برای بهره برداری صحیح و استفاده مطلوب از نیروها و استعدادهای جوانان در امور مختلف سازندگی و اداره کشور،‌ تمام تلاش خود را به کار می گیرند که شور و نشاط و تواناییهای جوانان را، سالم و سازنده برای رفع نیازها و رفاه و آسایش حال و آینده جامعه هدایت کنند.

نسل جوان همیشه به دنبال الگوی مناسب خود بوده و برای یافتن آن، دو شعار گفتار و عمل را پیش رو قرار داده و به دنبال الگویی است که به گفته های خودش جامه عمل بپوشاند. اگر نسل جوان بین گفتار و کردار الگوی خود تضاد و تعارض ببیند نمی تواند به او اعتماد کرده و از اندیشه های او پیروی کند.

همچنان که راز استقبال و روی آوردن جوانان به امام خمینی (ره) را باید در اهل عمل بودن ایشان جست و جو کرد؛ ‌چرا که جوانان می دیدند که امام (ره) تنها سخن نمی گوید بلکه قبل از سخن گفتن خود به آن عمل می کند.

فرهنگ اسلام، جوان را در جایگاهی ارزشمند و بلند قرار داده و تعابیر والایی را در شأن او آورده است. دین اسلام، جوان را به ملکوت نزدیکتر از دیگران می داند و معتقد به تکریم و بزرگداشت اوست. در حدیثی از رسول اکرم (ص) آمده که فرموده‌اند:

فضیلت جوان عابد که از آغاز جوانی عبادت کند بر پیری که وقت کهولت به عبادت بپردازد، همانند فضیلت پیغمبران بر دیگر مردمان است.

حضرت رسول (ص) می‌فرمایند: خداوند بر وجود جوان عبادت پیشه بر ملائکه می نازد و مباهات می کند. پیامبر خدا (ص) همچنین می‌فرمایند: خداوند جوانی را که جوانیش را در بندگی خدا بگذراند دوست می دارد.

 الگوی جوانان

حضرت علی اکبر(ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع) در مدینه متولد شد. مادر بزرگوار ایشان لیلا دختر ابى مره می باشد. وی زمانى چند در خانه امام حسین علیه السلام به سر برد و روزگارى در زیر سایه حسین (ع) بزیست. لیلا براى امام حسین (ع) پسرى آورد، رشید، دلیر، زیبا، شبیه ترین کس به رسول خدا صلى الله علیه و آله رویش روى رسول ، خویش خوی رسول ، گفت و گویش گفت و گوى رسول خدا صلى الله علیه و آله؛ هر کسى که آرزوى دیدار رسول خدا را داشت بر چهره پسر لیلا مى نگریست تا آنجا که پدر بزرگوارش می فرماید هرگاه مشتاق دیدار پیامبر مى شدیم به چهره او مى نگریستیم؛ به همین جهت روز عاشورا وقتى اذن میدان طلبید و عازم جبهه پیکار شد،امام حسین(ع) چهره به آسمان گرفت و گفت:اللهم اشهد على هؤلاء القوم فقد برز الیهم غلام اشبه الناس برسولک محمد خلقا و خلقا و منطقا و کنا اذا اشتقنا الى رؤیة نبیک نظرنا الیه…

حضرت علی اکبر در کربلا حدود ۲۵ سال داشت.برخی راویان سن ایشان را ۱۸ سال و ۲۰ سال هم گفته اند. او اولین شهید عاشورا از بنى هاشم بود. شجاعت و دلاورى حضرت على اکبر (ع) و رزم آورى و بصیرت دینى و سیاسى او، در سفر کربلا بویژه در روز عاشورا تجلى کرد. سخنان و فداکاریهایش دلیل آن است. وقتى امام حسین (ع) از منزلگاه قصر بنى مقاتل گذشت، روى اسب چشمان او را خوابى ربود و پس از بیدارى انا لله و انا الیه راجعون گفت و سه بار این جمله و حمد الهى را تکرار کرد. حضرت على اکبر (ع) وقتى سبب این حمد و استرجاع را پرسید، حضرت فرمود: در خواب دیدم سوارى مى‏گوید این کاروان به سوى مرگ مى‏رود. پرسید:مگر ما بر حق نیستیم؟ فرمود:چرا. پس گفت:فاننا اذن لا نبالى ان نموت محقین پس باکى از مرگ در راه حق نداریم.

روز عاشورا نیز پس از شهادت یاران امام، اولین کسى که اجازه میدان طلبید تا جان را فداى دین کند او بود. اگر چه به میدان رفتن او بر اهل بیت و بر امام بسیار سخت بود، ولى از ایثار و روحیه جانبازى او جز این انتظار نبود. وقتى به میدان مى‏رفت،امام حسین(ع) در سخنانى سوزناک به آستان الهى، آن قوم ناجوانمرد را که دعوت کردند ولى تیغ به رویشان کشیدند، نفرین کرد. على اکبر چندین بار به میدان رفت و رزمهاى شجاعانه‏اى با انبوه سپاه دشمن نمود.

پیکار سخت، او را تشنه‏ تر ساخت؛ به خیمه آمد. بى آنکه آبى بتواند بنوشد، با همان تشنگى و جراحت دوباره به میدان رفت و جنگید تا به شهادت رسید. قاتل او مرة بن منقذ عبدى بود.پیکر حضرت على اکبر (ع) با شمشیرهاى دشمن قطعه قطعه شد.وقتى امام بر بالین او رسید که جان باخته بود. امام حسین (ع) صورت بر چهره خونین حضرت على اکبر (ع) نهاد و دشمن را باز هم نفرین کرد

قتل الله قوما قتلوک…و تکرار مى‏کرد که:على الدنیا بعدک العفا.و جوانان هاشمى را طلبید تا پیکر او را به خیمه گاه حمل کنند. حضرت على اکبر ، نزدیکترین شهیدى است که با امام حسین دفن شده است.مدفن او پایین پاى ابا عبد الله الحسین قرار دارد و به این خاطر ضریح امام،شش گوشه دارد.

مدح ابن الحسین (ع)

دلم را هوای تو پر کرده است

 

غم آشنای تو پر کرده است

 

حسینیه و مسجد و دیر را

 

نسیم دعای تو پر کرده است

 

تو پیغمبری و بلاد مرا

 

اذان صدای تو پر کرده است

 

چه باکی ز گمراهی ام جاده را

 

اگر ردّ پای تو پر کرده است

 

هزاران سده می شود که خدا

 

سبو را برای تو پر کرده است

 

دلم را به گیسوی تو بسته اند

 

به طاق دو ابروی تو بسته اند

 

من از گیسوانت پریشان ترم

 

ز چشم خراب تو ویران ترم

 

تو از نور خورشید پیداتری

 

من از نور مهتاب پنهان ترم

 

کویرم ولی از کرامات تو

 

من از عطر گل های باران، ترم

 

تو لیلایی و بلکه لیلاترین

 

من از آهوان تو حیران ترم

 

اگر روی تو قبله گاه من است

 

من از هر مسلمان مسلمان ترم

 

تو موسایی و رود نیلت منم

 

شرار غمی و خلیلت منم

 

فدای دو چشمان شهلایتان

 

به قربان این قدّ و بالایتان

 

مگر از کدامین جهت آمدی

 

مَلَک می چکد از سراپایتان

 

نگاه تو کرده است مجنونمان

 

خدای تو کرده است لیلایتان

 

اسیران زلف تو را چاره نیست

 

به قربان طرح معمایتان

 

تو آنی که روح القدس می شود

 

گدای نسیم نفس هایتان

 

جمال تو پیغمبر اکرمی ست

 

اسیری زلف تو هم عالمی ست

 

تو در سینه ی ما حرم می زنی

 

برای دلم حرف غم می زنی

 

تو آنی که در قله ی ماذنه

 

قدم می زنی و علم می زنی

 

سحر با اذان سحرگاهیت

 

سکوت دلم را به هم می زنی

 

تو در محضر ماه ام البنین

 

ادب می کنی حرف کم می زنی

 

نبودی اگر نامی از گُل نبود

 

ترنم نبود و تغزل نبود

 

تو شه زاده ای و علی اکبری

 

علی اکبری یا که پیغمبری؟!

 

درِ خانه ات ازدحام گداست

 

ولی خم به ابرو نمی آوری

 

تو آنی که در بین گهواره ات

 

به نازی دل عمه را می بری

 

مرا از مناجات شب بهتر است

 

دو رکعت نماز علی اکبری

 

برای اذان گفتن کربلا

 

تو از هر کسِ دیگری بهتری

 

نمازت نیاز شب کربلاست

 

گرفتار تو زینب کربلاست

 

خدایی ترین جلوهٔ بی نیاز

 

موذن ترینِ زمینِ حجاز

 

غلامی کوی تو را کرده ام

 

اگر آبرومندم و سرفراز

 

ندیدم در این کوچه های کَرم

 

کسی را شبیه تو مهمان نواز

 

کنار خرابات گهواره ات

 

اذانی بگو تا بخوانم نماز

 

بیا از بقایای خاکسترم

 

حسینیّه ی ام لیلا بساز

 

مرا تا بهشت نگاهت ببر

 

به پابوسی قتلگاهت ببر

 

مرا وصل دریا شدن بهتر است

 

گرفتار لیلا شدن بهتر است

 

کنار حریم کریمانه ات

 

مرا مردن از پا شدن بهتر است

 

به پای رکاب تو له له زدن

 

مرا از مسیحا شدن بهتر است

 

تو ممسوس حقّی و جذب خدا

 

تو را ارباً اربا شدن بهتر است

 

فراقت توان پدر را گرفت

 

کنار تو پس تا شدن بهتر است

علی اکبر لطیفیانتاریخ : یکشنبه 18 خرداد 1393 | 08:55 ب.ظ | نویسنده : گمشده روزگار | عاشق
.: Weblog Themes By SlideTheme :.